Mezzokate

Mezzokate

Blogroll

Her Hakkım Saklıdır® Bu blogdaki tüm haklar Melis Tezcan'a (öncekadınsonraanne) aittir, kendisinden izin almadan!!! ve kaynak göstermeden gerek metinsel gerekse görsel dökümanların kopyalanması, kullanılması ve yayınlanması yasaktır. Aksi halde yasal yola başvurulacaktır.

17 Eylül 2013 Salı

LIGHT ÜRÜN, SEBZELER VE KAÇAMAKLARLA İLGİLİ

Grubumda paylaştığım eski bir yazımı buraya da taşımak VE BİRAZ EK YAPMAK istedim:

LIGHT ÜRÜN VE KAÇAMAK İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI AÇIKLAMAM: 

DAHA ÖNCE DE DEĞİNDİM BUNLARI TEKRAR EKLİYORUM AYRICA DAHA DETAYLANDIRAYIM. UZUN DESTAN GİBİ AMA NE OLUR OKUYUN.

"Ben sizi kaçamağa yönlendiriyorum gibi anlaşılmasın. Başta her yeni katılana diyordum en az 2 ay kaçamak yapma, ben öyle yaptım ve faydasını gördüm zor durumlarda ameliyat vs gibi kg almadan devam etmemi sağladı. ama baktım ki grup kurulduğundan beri insanlar öyle ya da böyle kg verdi. Anladım ki esas stres olmadan moral ile bakmak zayıflatıyor. Tabi hala kaçamak yapmayın diyorum ama yapana da ne yaptın diye kınamak bana düşmez, koca insanlarız herkes kendinden mesul. Zaten zayıflamanın tadına varınca kaçamak yapamıyorsunuz, o sebeple atakta ve ilk aylarda yapmayın ki kg verip moraliniz iyice sizi motive etsin. Simla gibi sıkı dukancıların dediklerine katılıyorum (kitap konusu hele mutlaka okunmalı bence...) ama ben kendime göre uyarladım daha sonraki aylarda. Bu da mümkün. İster sıkı bir dukancı olun ister kendinize uyarlayın sonuç öyle ya da böyle zayıflama olacak ister hızlı ister yavaş.. ne şekilde daha sıkılmadan uzun süreli diyet yapabiliyorsanız, sağlığınızı etkilemeden öyle yapın. Dukan amca bile sürekli izinler, güncellemeler veriyor. üstelik avrupada diyet ürünler ucuz ve %2 gibi abuk oranlı ürünler mevcut. Biz Türkiye'de kendi şartlarımıza ve bütçemize uygun yaparsak bile zayıflanıyor korkmayın.Kaçamak yapma ihtimali çok olanlar, çocuğu, kendisi vs. hasta olanlar, taşınanlar vs yani şartları şu an çok uygun olmayanlar lütfen benim gibi her gün!!! sebze de yiyerek sebze+protein devam etsinler ama bırakmasınlar ben aylardır bu şekilde zayıflamaya devam ediyorum. Size de zor şartlarda salata bulup yemek kolay gelebilir. Deneyin.Normal hayatınıza yakın bir diyet yapmazsanız yani diyetinizi hayatınıza uyarlamazsanız rejim olarak kalıyor ve aman bir bitse diye düşünüyorsunuz. Biter bitmez de kilolar geri geliyor. Lütfen normal hayatınıza en yakın düzen olsun. Mesela bugün akşam 5ten sonra yemiyorum diyen biri vardı Betül Birol Bozkurt sanırım. Ama kızcağız normal hayatta da yemiyormuş ve benim gibi sabahlamıyormuş 12den önce yatan biri. O zaman onun için normal. Ama siz öyle değilseniz hayat size işkence olur. Evet kısıntıya gidiyoruz yediklerimizde yani kızartma pasta vs yok ama en sevdiklerimize yakın şeyler dukan usulü yapıp yiyoruz. Akşam yiyen biriysen yine ye ama zararlı şey yeme. Tatlı seven biriysen aman kg durur mu deme dukanella yap ye. Mutlu olmadan kg verilmiyor. Meyve seviyorsan onsuz yapamıyorsan o zaman günde bir tane ye. O zaman hakkım der kaçamak stresi olmadan yersin. Rejimin adı dukan olmayıversin mukan olsun ahmet olsun ne yazar. Dukana en yakın özgür bir rejim şekline getir hayatını yeter."KAÇAMAKLAR İÇİN BALONA İĞNE BATIRMAK" BENZETMESİNİ SEVMEDİM VE GEÇEN AY ONUN YERİNE "TEKERE ÇOMAK SOKMAK" DEYİMİNİ KULLANMAYA KARAR VERDİM ÇÜNKÜ ÇOMAĞI TAKILDIĞI YERDEN ÇIKARIP YOLA DEVAM ETMEK EN DOĞRUSU, YENİ BİR BALON ALMAYA GEREK YOK. 
http://stickinthewheel.bandcamp.com/
LIGHT ÜRÜN MESELESİNE GELİNCE: BURADA DUKAN YAPAN HERKES KABIZIM, HEMOROİDİM AZDI VS DİYE İNLİYOR HASTANELİK OLAN BU SEBEPLE DİYETİ BIRAKAN BİLE VAR. BENCE KARBONATLI SU GİBİ DOĞAL YÖNTEMLER DENENEBİLİR, AYRICA HER GÜN SEBZE YEMEK DE İŞE YARIYOR BİR DE YAĞ ALIMI. GÜNDE MADEM 1 TATLI KAŞIĞI HAKKIN VAR AZ DA OLSA ARADA DA OLSA KULLAN. HELE DE HAVUÇ YERKEN ÇÜNKÜ A VİTAMİNİ SADECE YAĞDA ÇÖZÜNÜYOR. SÜT ÜRÜNLERİNİN YAĞINA İHTİYACIMIZ VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM HELE DE SÜT VE YOĞURDUN YAĞ ORANI O KADAR DÜŞÜK Kİ. EN KAYMAKLI YOĞURT BİLE 3,8 GR. Zeynep Karlının KARDEŞİ DE ONAYLADI. BEN BUNLARI HEM DOKTORLARIMA DANIŞIYORUM HEM DE KENDİMDEN VE ÜYELERİMDEN YOLA ÇIKIYORUM. BEN ESKİDEN LIGHT SÜT ÜRÜNÜ ALIRDIM (ATAKTA ALMADIM BİLMİYORDUM ONDAN) ROMADAN DÖNÜŞTE KESİN KARAR VERDİM KAŞAR HARİÇ (PEYNİRİ BİLE, DIŞARIDAYSAM KAŞARI DA NORMAL)(KAŞARI DİYET ALIYORUM ÇÜNKÜ TÜM GÜN KEMİRİYORUM ATIŞTIRMALIK BAZEN YARIM KALIP VEYA FAZLA) HİÇBİR SÜT ÜRÜNÜNÜ DİYET ALMIYORUM İSTEDİĞİM ÇEŞİT PEYNİR YİYORUM. SAĞLIĞIM ÖNCE GELİR VE BAĞIRSAKLARIM İÇİN BİLE BU LAZIM BANA. KIZARTMA YEMİYORUM KAŞIK KAŞIK YAĞ KULLLANMIYORUM; GÜNLÜK 1 TATLI KAŞIĞINI BİLE ÇOĞU ZAMAN KULLANMIYORUM. GRUBUM BANA ÖRNEK OLDU: MADDİ İMKANLARINDAN VEYA OTURDUĞU YERİN DİYET ÜRÜN BULMAYA ELVERİŞLİ OLMAMASINDAN DOLAYI DİYET ÜRÜN ALMAYANLAR DA GAYET GÜZEL ZAYIFLADI (YANİ TEK ÖRNEK BEN DEĞİLİM) BEN ONLARI ÖRNEK ALDIM. HATTA HERKESİN BÜTÇESİNE BÜYÜK BOY NORMAL YOĞURT SÜT ALMAK EVDE MAYALAMAK DAHA UYGUN BEN DE HAYATIMI İMKANIM OLSA BİLE BU ŞEKİLDE DÜZENLEDİM Kİ SİZE DOĞRU BİR ÖRNEK OLABİLEYİM. FRANSIZ DEĞİLİM BENİM ÜLKEMİN İNSANI AYNI İMKANLARA SAHİP DEĞİL. GENEL PRENSİPLERİ KAVRADIM KİTABI OKUDUM VE İNANIYORUM AMA UYARLANMASI GEREKTİĞİNE DE İNANIYORUM İSTEMEYEN İMKANI OLAN SAĞLIĞI ELVEREN AYNEN YAPABİLİR.  BEN DE KENDİ FİKRİMİ AÇIKLAMAK İSTEDİM. KİTAPTA YAĞA BU KADAR KARŞIYKEN (ÖR: SYF 97,98 SALATAYA KONAN YAĞIN ZARARINDAN VS BAHSEDİLİRKEN) DUKAN AMCA GÜNCELLEMELER YAYINLIYOR SÜREKLİ YANİ O KADAR KÖTÜ BİR ŞEY YAPTIĞIMI VE ÖNERDİĞİMİ SANMIYORUM. SEBZE KONUSUNDA DA BEN KİTABA UYMUYORUM HER GÜN YİYORUM VE HİÇBİR ZAMAN!!! MİKTAR VE ÖĞÜN DÜŞÜNMEDİM SADECE O GÜN SEBZE YEME ÖZGÜRLÜĞÜM VAR OLARAK DÜŞÜNDÜM DEV SALATALAR YEDİM Kİ GÖZÜM DOYSUN. DUKAN YEME DEMİŞ SY 98 AMA BENİM GİBİ DUYGUSAL AÇLIĞI OLAN, GÖZÜ AÇ OLAN ADAM KUŞ KADAR YEMEK, SINIRLAR ENGELLER OLMUYOR. BU ŞEKİLDE EVDEKİ BİN ÇEŞİT NUTELLALARDAN EKMEKLERDEN UZAK DURABİLİYORUM, SEYAHATLERDEN ÇOK FİRE VERMEDEN, HAYATIN TATLARINDAN VE SOSYAL ORTAMLARDAN UZAK KALMADAN YAŞAYABİLİYORUM. BENCE!!!! BU DAHA DOĞAL VE DENGELİ. 

BU ARADA BENCE HERŞEY BEYİNDE BİTİYOR DUKANELLA YİYİP EKSİ GÖRDÜĞÜM ÇOK SABAH OLDU. YOK SÜTTOZU YOK KAKAO DURAKLAMA YAPAR SINIRLI İZİNLİ VS DİYE HİÇ DÜŞÜNMEDİM SADECE NİŞASTA HİÇ KULLANMADIM. BENCE DUKANELLA İLE ZAYIFLARIM DİYE DÜŞÜNÜRSEN ONUNLA ZAYIFLAR; YOĞURT KÜRÜ İLE ŞİŞERİM DERSEN ONUNLA ŞİŞMANLARSIN HERŞEY KAFADA BİTİYOR. ÖRNEĞİN BUGÜN SPORA YÜRÜRKEN KENDİMİ ÇOK UZUN HİSSETTİM BİR AN SONRA DEDİM Kİ SANAL BİR ALGI VE KENDİMİ BU SEFER KISA HAYAL ETTİM. BİR ANDA BASIK KISACIK OLDUM ADETA. KIZLARA YAZAYIM DEDİM DÜŞÜNCE GÜCÜ İNANÇ ÇOK ÖNEMLİ. YANİ DEMEM O Kİ KİMSEYE BASKI YAPMAYIN İLLE DE LIGHT ÜRÜN KULLAN DİYE VEYA KAÇAMAK YAPTIN DİYE KIZMAYIN AYIPLAMAYIN

KENDİNE UYARLAMA VE GÜNCELLEME KONULARINA GELİNCE: 
BEN KİTABI BAZ ALIYOR HATTA ONU KENDİME UYARLIYORUM AMA HABİRE GÜNCELLEME GELMESİNE DE GÜLÜYORUM. DUKAN AMCAMIZIN HASTALARI ÇOĞALDIKÇA ONA GÖRE BAZI UYARILAR NEDENİ İLE DE ESNETİYOR VEYA KISITLIYOR AMA AYNI ZAMANDA DA KOÇLUK HİZMETİ NEDENİ İLE TİCARİ BAKIYOR GİBİ GELİYOR BANA. BENCE BU KADAR GÜNCELLEME YAPACAKSA KİTABI YENİ EDİSYON OLARAK BAŞTAN ÇIKARSIN İŞİN CILKI ÇIKTI.
ÇÖZÜM NE DERSENİZ:
BENCE KİŞİ KİTABI OKUMALI TEMELİNİ KAVRAMALI AMAAAA KENDİ DOKTORUNA DANIŞARAK KENDİ HASTALIKLARINA, HAYAT ŞARTLARIN GÖRE UYARLAMALI. ÇÜNKÜ TEK BİR KİTAP HER ALLAH'IN KULUNA UYMAZ!! KİŞİLERİN FARKLI BÜNYELERİ, ALIŞKANLIKLARI, BÜTÇELERİ VE HAYAT DÜZENLERİ VAR. EN SAĞLIKLISI DR KONTROLÜ İLE KENDİNE UYARLAMAK AMA TEMELDEN UZAKLAŞMADAN, KEYFİ OLARAK UYARLAMADAN. HADİ KOLAYCA SAĞLIKLA ZAYIFLAYIN:))))

6 yorum:

 1. Bu gun sevgili Terazi sayesinde kesfettim blogunuzu.
  Acikcasi, ne dukan, ne mukan:), ne de baska bir diyet cesidini hic uygulamadim, uygulayamadim...

  Soylediklerinize harfiylen katiliyorum...
  Ve bu gece buraya mih cakicam, adim gibi biliyorum:))
  Kene gibi yapisicam, seziyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hiçbir şey için geç değil
   ben bu yorumu görene kadar çok zaman geçmiş inşallah başlamışsındır bile

   Sil
 2. evet bende tam uymuyorum dıyebılırım benımkı mukan olsun ama uymuyorum derken meyve yemem ara mamda kırk yılda 1 mesela lıgt urun kullanmıyorum günde 2kasık kepek hakkımı ıhmal etmıyorum daha cok protein ağırlıklı besleniyorum bı ara duraklama yasadım bunlardan degıl bı zamanlar uzun bı sure okıloda kaldığım ıcın vücudum savunmaya gectı onuda atlattım tatlı ıstedıgım zaman dukan tatlıları yapıyorum acelem yok kılo vermek ıcın sağlıklı zayıflıyım yeter ama dukanıda sevıyorum cunku benı zayıflatanının proteın olduğunu ogredım vücudumu tanımaya başladım cok güzel bı yazı olmuş aynı bende sızın gıbıyım demekkı sıze baktıkça dahada zayıflamak ıstıyorum sız benım ılham kaynağımsınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok sevindim yardımcı olabildiğime
   strese girmeye gerek yok
   herkesin bünyesi hayatı farklı en iyisini yapmışsınız

   Sil
 3. İşte Melis Hanım bende tam olarak böyle düşünüyorum. Çok güzel anlatmışsınız. Bu yazınız bana moral oldu.

  YanıtlaSil