Mezzokate

Mezzokate

Blogroll

Her Hakkım Saklıdır® Bu blogdaki tüm haklar Melis Tezcan'a (öncekadınsonraanne) aittir, kendisinden izin almadan!!! ve kaynak göstermeden gerek metinsel gerekse görsel dökümanların kopyalanması, kullanılması ve yayınlanması yasaktır. Aksi halde yasal yola başvurulacaktır.

11 Ekim 2013 Cuma

Tatlandırıcı Meselesi

Tekrar buraya da eski yazımı kopyalıyorum

Arkadaşlar tatlandırıcı ve Takita konusuna değinmek istiyorum. 

Normalde biliyorsunuz azarlamak dalga geçmek pek tarzım değil ama... Cem Yılmaza esprileri nereden buluyorsunuz dediklerinde totosunu gösteriyormuş ya aynen o hesap totosundan laf üreten bin türlü insan var sanal alemde. 

Bana soranlara diyet ürün yasak değil derken mesela Dukan'a göre adam şunu şunu demiş; ama doktorum bunu dedi; o yüzden ben de şöyle düşünüyorum diye açıklama yapıyorum küttt diye yasak veya değil vs demiyorum. Yargı ile konuşmaya ne meraklı milletimiz. Diyorum ya diğer dukancılar kıstırıp dövecek diye korkuyorum diye... 

Takita yasak olamaz. Mantığı yok. Dukan efendi böyle bir fetva vermiş mi şahsen??? verdi ise hangi ürün için çünkü Takitanın bin türlü ürünü var:http://www.takita.com.tr/products.php. Her bir ürünün içeriği tıkladığınızda çıkıyor. Fruktoz olan evet meyve şekeri (yeşil kutulu ve üstünde Fruktoz yazıyor) ama benim önerdiğim (tarifler yazımda da var) ve kullanarak zayıfladığım cins toz tatlandırıcı yazan sarı kutu ve bunda zararlı bir şey yok Dukan namına. Formtat60 ise geçen ay kullandığım diğer ürün. Bu da güzel ve uygun. Bu Splenda gibi sukraloz bazlı olduğu için nispeten daha sağlıklı. Splendaya dünyanın parasını vermek istemeyenler için daha hesaplı. Splendadan komisyon alanlar mı var acaba:)))) Sıvı tatlandırıclar da var Diamant veya Huxol gibi. Stevia şu an kabul edilen en sağlıklı tatlandırıcı ama tadını beğenmeyenler var bence de daha acı ama ille de sağlıklı ve doğal olsun diyenlere için kullanılabilir. Ben hamileyken Takitadan bihaberdim Splenda kullandım ama şimdi bana çok tatlı geliyor ve sonrasında ağzımda acımsı bir tat bırakıyor. Kişinin zevkine kalmış. 

Tatlandırıcılar sağlıklı demiyorum!!! ama konuştuğum kaç!!! tane Dr şekerden daha az zararlı ve çok zararlı olacak doza bir günde ulaşamazsın diyor. Biliyorum bunun aksini de düşünenler var o zaman onlar kullanmaz. Ben her zamanki gibi bence fikirlerimi aktarıyorum.

HALA SORUSU OLAN LÜTFEN DOKTORA DANIŞSIN ARAŞTIRMA YAPSIN AMA KÖRÜ KÖRÜNE İNSANLARI MEN ETMESİN UCUZ OLAN ÜRÜNLERDEN

Bence okumadan araştırmadan yasak demeyin.

Özetle şu sadece stevia doğal!!! Splenda ve takita form 60 içeriği sukraloz ve diğer aspartam ve sakarine göre daha zararsız hamileler ve emzirenler bile kullanıyor ama doğal değil yöntem vs. Ama zararlı değil. Aspartam bile sanıldığı kadar zararlı değil; bana bizzat doktorlar söyledi. Sukraloz çıkınca karalandığı için kötü damgası yedi. Stevia doğal ama zararsızlık açısından sukralozdan daha zararsız değil eşit. Sadece doğal seven bunu kullanır ama acımsı. Canderelin toplantısına bizzat davet edildik ve blogger arkadaşım Senem ile bir sürü desoru sorduk. Onlar da splendayı, sukralozu vs karalamadılar detaylı konuştuk. Takita Türk markası İzmir üretimi o yüzden daha ucuz; ama Splendadan daha zararlı değil. Takitanın bir sürü formu var fruktoz sadece uyugun değil bu diabetik şeker uygun form 60 da uygun ama lifli olduğu için ishal yapabiliyor yoksa sadece formülleri farklı. 

Ben diabetik şeker halini daha çok tüketiyorum bir seneden fazla zamandır ve yaklaşık kırk kg verdim daha ne diyeyim ayrıca benim annem de eczacı akrabalarım eşim dostum doktor herkese danışıyorum kafadan atmıyorum.

Şimdi size benzer ürünlerin paketlerinin fotoğrafını çektim ve karşılaştırma tablosu yaptım. Bazısının karbonhidratı yüksekken diğerinin kalorisi yüksek olabiliyor. 

Sağlık açısından siz kendiniz karar verin; ama dukan açısından şu yasak bu doğru diye bir şey yok. Çünkü Dukan amcamız kitapta aspartama vs ok demiş. Şu marka veya şu formül içeren tatlandırıcı kullanın diye bir sınıflandırma yapmamış. 

Mesela FormTat60 en düşük karbonhidrat ve kaloriyi içeriyor sağlık açısından da yararlı oligofruktoz ve inulin içeriyor ama bağırsk çalıştırdığı için laksatif etkisi bazılarını rahatsız ediyor. 

Ayrıca en doğrusu (duraklama korkusu olanlar için) bu olsa bile Dukan amcanın ülkesinde bu marka yok çünkü İzmir markası. 

İşte bu sebepten bu doğru şu yanlış demeyin. Sadece fruktoz diabetikler için uygun ama bize değil o kadar. Afiyet olsun;)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder