Mezzokate

Mezzokate

Blogroll

Her Hakkım Saklıdır® Bu blogdaki tüm haklar Melis Tezcan'a (öncekadınsonraanne) aittir, kendisinden izin almadan!!! ve kaynak göstermeden gerek metinsel gerekse görsel dökümanların kopyalanması, kullanılması ve yayınlanması yasaktır. Aksi halde yasal yola başvurulacaktır.

10 Temmuz 2014 Perşembe

Girl Power!!! Go Girl!!! Kadınsın diye aşağı veya güçsüz değilsin; kendine inan

Yine kardeşimden (klinik psikolog, farkındalık hakkında tabi ki en profesyonel göz) harika bir video geldi ve yine ağladım seyrederken
Orkid'in videosuymuş
Üşenmeyin açın seyredin
http://onedio.com/haber/kiz-gibi-olmak-ne-demek-sosyal-deney-icerir-331585

Kişilere "kız gibi olmak" ne demek soruyorlar ve gerek yetişkin kadınlar, gerek erkekler, gerek küçük erkek çocukları hepsi bu soru karşısında beceriksiz, kırıtan, güçsüz imajlar çiziyorlar. Küçük kız çocuklarına sorulduğunda ise var gücü ile koşan, top fırlatan cevval küçük insanlar oluyorlar.
Bu önyargılar içimize işleniyor toplum tarafından ve kabulleniyoruz. Oysa biz kadınların kas gücü az olabilir erkeğe oranla; ama beceriksiz, güçsüz, aşağı değiliz.
Zayıflama grubumdaki kadınlara ve çevremdeki tüm kadınlara sürekli bunu anlatmaya çalışıyorum zaten "Allah'ın izniyle istediğiniz herşeyi başarabilirsiniz yeter ki kendinize inanın."

Geçen hafta tatile gittiğimde oteldeki kadınlara da aynı şeyi empoze ettim. Önce Almaya'da yaşayan bir genç Türk kızı dart oyunumuza katıldı; ama ilk defa atış yapıyordu. İlk denemede oklar tahtaya bile ulaşamadan düştü; çünkü kendine inanmadan güçsüz attı. Her ıskada da daha çok demoralize oldu. Oysa ne gerek vardı. "Ben yapamam" dediği anda hemen panter gibi atladım "ne demek beceremiyorum". "Yaparsın, hadi göreyim" gazları ile "hadi sinirlendiğin birini düşün vs" esprileri ile atmaya başladı. Otelden ayrılırken kaç gün boyunca herkesi yendi. İyi dart oynayan kocasını bile:)))
Ok atma oyunlarına da katıldım (obezken bile yaptığım gibi neden yapmayayım) ve hatta madalya verdiler turnuvada. Rus erkekleri vs yenip madalyamı kaptım:) ama neden; çünkü hırs yapmadım, keyif almayı düşündüm, ne puanı ne başka bir şeyi. Ama kendime inandım; yapamam demedim, keyif için oynuyorum dedim o kadar.

Bu arada oteldeki başka kadınları da okçuluğa yüreklendirdim hatta bazen kocalarını bile.
Her kadın atış yaparken tezahürat yaptım, "girl power" kız gücü dedim birbirimizi tebrik ettik. İsrailli bir kadın, İngiliz bir kadın, Rus bir kız, Rus bir kadın, Estonyalı bir kadın, başka Türk kızları, hepsi ile bu bağlamda güç birliği yaptım turnuvada bile! Amaç benim kazanmam değildi kadınlar adına birimiz kazansa yeterdi.
Son gün havuz oyunlarında bir Belçikalı kadın kazandı ve tüm kadınlar tezahürat yaptık.
Lütfen kendinizi aşağı görmeyin içinizdeki gücü fark edin.
Kas gücünüzün yettiği kadar; ama sonuna kadar. Asıl güçlerinizi unutmayın "kurnazlığa bile varabilen pratik zeka, duygusallık, vicdan, anaçlık, çocuk taşıma/doğurma, regl/düşük/doğum sancısı türlü acılara dayanabilme gücü, vs".
Go girl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Not: Güçlü bir anne ve okuduğum kız okulu da bu fikrimi oluşturan etmenlerden tabi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder