Mezzokate

Mezzokate

Blogroll

Her Hakkım Saklıdır® Bu blogdaki tüm haklar Melis Tezcan'a (öncekadınsonraanne) aittir, kendisinden izin almadan!!! ve kaynak göstermeden gerek metinsel gerekse görsel dökümanların kopyalanması, kullanılması ve yayınlanması yasaktır. Aksi halde yasal yola başvurulacaktır.

18 Ocak 2017 Çarşamba

Evde oyuncak yapımı

Çocuklar için evde oyuncak yapımı

Çocuklarımızın evde geçirdiği zamanlarda eğlenebilmeleri için hepimiz onlara çeşitli oyuncaklar alıyoruz. Aldığımız tüm bu oyuncaklara bazen bir servet ödeyebiliyoruz. Bunun yanı sıra ucuz fiyata alınan Çin malı oyuncakların da çocuklarımızın sağlığına olumsuz bir etkisi olmayacağından emin olmak zor. Peki çocuklar neden kendi oyuncaklarını yapmasınlar? Evinizde bulunan bazı basit malzemelerle çocuğunuzla beraber oyuncak tasarlayabilirsiniz. Böylece hem çocuklarınızın sağlığını ve cebinizi koruyacak hem de çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirebileceksiniz.
Biz tüm tuvalet kağıdı ve kağıt havlu rulolarını biriktiriyoruz mesela. Bir ara Danino kaplarını biriktirmiştik.
Hatta kız çocukları (arkadaş çocukları) için elime geçen küçük keseleri tülleri şifonları da biriktiriyorum (bebeklerine elbise vs yapmaları için).
Türlü nesnelerden maske, gezegen vs yapıyoruz oğlumla. 
Hatta istediği bir Spiderman oyuncağı vardı onu elimizdeki bir telefon tutacağı parçası ve renkli paket lastikleri ile yaptık.
İronman eldiveni yaptık tek kalmış bir eldiven ve simli dore bir eva kağıdından. Resim ve videosu da var bulunca eklerim...
Elde kendi el emeği ile yapılan oyuncaklar inanın daha değerli oluyor üstelik.

Bir de grafiker bir arkadaşım Nüket Hotalı Aydın'ın sayfası var... http://www.imagnetfun.com/
Mıknatıslı ürettiği Imagnet oyuncaklarını ilk deneyimleyenlerdeniz ve bayıldık.
Daha sonra Piapolya diye bir sayfası oldu (https://www.facebook.com/PiaPolya/?fref=ts)  ve çocuklara sadece kendi dizayn ettiği oyuncakları satmıyor onları grup içi paylaşımla annelerin kullanımına sunuyor. Anneler türlü oyuncak yapımı ve oyun fikirlerini paylaşıyorlar. Ayrıca onun ürettiği oyuncakları çıktı alarak evde çocukları ile oynayabiliyorlar. Şiddetle tavsiye ederim.

Art Attack, Bay Becerikli adındaki bu tür elişlerini öğreten programlara bayılıyoruz oğlumla.

Karton Ev Yapımı

Televizyon, çamaşır makinesi vb. gibi tüm ev eşyaları kartonlarla çevrilmiş şekilde satılıyor. Eğer yakın zamanda evinize yeni bir ürün aldıysanız muhtemelen karton kutusu hala duruyordur. Bu kartonlar sayesinde çocuğunuz için birbirinden güzel oyuncaklar yapmaya ne dersiniz?
Elinizdeki kartonun boyutuna göre yapabileceğiniz oyuncaklar farklılık gösteriyor. Eğer yeterince büyük bir kartona sahipseniz çocuğunuzun yalnız başına ya da arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirebileceği bir ev yapabilirsiniz. Evi gerçek bir eve benzetmek amacıyla pencereleri delerek oluşturabilir, çatı, baca, posta kutusu gibi ayrıntıları da oluşturabilirsiniz.
Daha sonra eğer çocuğunuz için oluşturduğunuz evin içerisinde yer kaldıysa televizyon, ocak, koltuk gibi ayrıntıları da karton ile yapıp çocuğunuzun mini evini dekore edebilirsiniz.

Legolara ve minişlere de ev yapılabilir. Çocukken amcam kuzenime böyle karton bir ev yapmıştı minimekanikler için. Perdeleri duvar kağıtları muhteşemdi. 

Fotoğraf: Jonathan Dorsett


Annem de havludan bir fil dikmişti bana adı da Hamdi hala duruyor o fil. Annem Barbie ve Ken için de ütrlü kıyafetler dikerdi (takım elbise, kazak vs.) 

Evde Langırt Yapımı

Evde çocuklarınızın keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir diğer aktivite de langırt. Kolayca evde yapabileceğiniz langırt için gereken malzemeler langırt kasasını oluşturmak için karton ya da tahta, çubuk şeklinde sopalar, mandal ve küçük bir top. Yapımı için ise langırt sahasını karton ya da tahtalarla çatısız bir eve benzer bir şekilde oluşturun. Kale için istediğiniz büyüklükte bir delik açın. Daha sonra çevireceğiniz kısımlar için de delikler açıp çıtaları bu deliklerden geçirin. Bunu da tamamladıktan sonra mandalları çıtaya tutturun. Kullanacağınız mandal sayısını langırtın büyüklüğüne orantılı olarak ayarlayabilirsiniz.

Pet Şişeden Araba Yapın!

Evinizde kullandığınız pet şişeler muhakkak vardır. Bu şişeler ile kolayca arabalar yapabilirsiniz. Birkaç sene önce annem de oğluma deterjan kartonundan kamyon yapmıştı; resmi bulabilirsem yüklerim onu da... 
Gereken malzemeler bir pet şişe, 4 kapak ve 4 adet kürdan. Bir şişe birini alın ve içini boşaltmayı unutmayın. Pet şişenin dış yüzeyine çocuklar için boyama yapmak eğlenceli bir aktivite olabilir. Boyama işlemini tamamladıktan sonra arabanın tekerleklerini eklemek için kürdanlarla 2 önde 2 arkada olmak üzere 4 tarafından şişeyi delin ve uçlarına da kapakları geçirin. İşte oyuncak araba hazır!

Çocuklar için evde oyuncak yaparken tek limit hayal gücü. O nedenle çocuğunuzla birlikte evde oyuncak yaparken onların hayal güçlerini kullanmalarını teşvik edin. Böylece hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının gelişmesinde yardımcı olmuş olursunuz. Ayrıca geri dönüştürebilir maddelerden oyuncak yapmalarını sağlamanız çocuklarınıza geri dönüşüm fikrini aşılamanız için benzersiz fırsat olacaktır. (anasınıfı öğretmenimiz bu tür bir proje vermişti)  Ek olarak, çocuklar için boyama ve el işi yapmak el becerilerinin gelişmesi için oldukça faydalıdır.


11 yorum:

 1. Evdeki atık olan-olmayan her şeyi kullanmayı küçük oğlum çok sever. İlkokul ve önceki döneminde; kolilerden araba,robot, cam kavanozlardan kumbara,kalemlik..(aklıma ilk gelen bunlar) yapmaya bayılırdı. :)
  Şimdi onlar kalmadı tabii..Elinden telefon ve tableti zor alıyoruz :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet elektronik çocuklarımızı ele geçirdi bu tür yaratıcı etkinlikler detoks gibi

   Sil
  2. Evet elektronik çocuklarımızı ele geçirdi bu tür yaratıcı etkinlikler detoks gibi

   Sil
 2. Oyuncak almanın sonu yok ve çocukları sadece kısa bir süre için mutlu ediyor.. Böyle birlikte yaparak onlarla zaman geçirmek çok daha eğlenceli..

  YanıtlaSil
 3. Özellikle şu karton ev görseline bayıldım....

  YanıtlaSil
 4. ya nerde o eski çocuklar şimdi hepsinin elinde tablet telefon

  YanıtlaSil